Image of اصول جنگ الکترونیک

Text

اصول جنگ الکترونیککتاب اصول جنگ الکترونیک نوشتۀ سعید طلعتی و مهدی اصلی نژاد، به بررسی کاربرد الکترونیک و امواج الکترومغناطیس در نبردها می‌پردازد.

در گذشته جنگ الکترونیک تنها شامل ایجاد اختلال در ارتباطات رادیویی دشمن و شنود (استراق سمع) گفتگوهای دشمن بود. امروزه کاربردهای نوین دیگری مانند هدایت نفرات و موشک‌ها با دستگاه‌های الکترونیکی به جنگ الکترونیک اضافه گشته است.

صاحب‌نظران و تدوین‌ کنندگان راهبردهای نظامی، برنامه‌ریزی خود را برای جنگ در قرن بیست و یکم بر پایۀ جنگ‌های اطلاعاتی و الکترونیکی (جنگال) استوار کرده‌اند. جنگال به شبکه‌های حیاتی، اطلاعاتی و ارتباطی دشمن اطلاق می‌شود که جایگزین جنگ‌های خونین و خانمان برانداز یا حداقل مقدمه این جنگ‌ها شده است. به علاوه، امروزه هدف اصلی در یک جنگ، حمله به یک ناو، هواپیماها و یا اهداف زمینی نیست، بلکه حمله به شبکه اعصاب، که همان شبکه اطلاعات و ارتباطات دشمن است، مدنظر می‌باشد.

در بخشی از کتاب اصول جنگ الکترونیک دربارۀ فریب در زاویه می‌خوانیم:

هدف این اقدام ضد الکترونیکی آن است که با ایجاد خطاهایی در زاویه‌ی رهگیری رادار کنترل آتش، یا رادار هدایت‌ کننده‌ی موشک، مانع از برخورد سلاح دشمن به هدف مطلوب آن شود. در سیستم‌های ردگیری قدیمی که از جابجایی اشعه به منظور تعیین زاویه استفاده می‌کنند، فریب زاویه به آسانی با ارسال پالس‌هایی با زمانبندی و دامنه مناسب به سمت رادار امکان‌ پذیر است.

اما امروزه اغلب رادارهای ردگیری بر اساس تکنیک مونوپالس، زاویه را اندازه می‌گیرند و در نتیجه تکنیک ساده ارسال پالس به سمت رادار نمی‌تواند زاویه سنجی آن‌ها را دچار مشکل کند. تا به حال چندین تکنیک برای تولید خطا در سامانه‌های ردیابی رادارهای پیشرفته و تک پالس طراحی شده است. تمام این تکنیک‌ها احتیاج به اطلاعات دقیق از پارامترهای رادار قربانی دارند، که به سادگی نمی‌توان به این اطلاعات دست یافت.

فهرست مطالب
فصل اول: مقدمه‌ای بر سیستم‌های جنگ الکترونیک
فصل دوم: اقدامات ضد الکترونیکی
فصل سوم: تکنیک‌های اقدام ضد، ضد الکترونیکی
فصل چهارم: واحدهای اطلاعاتی جنگ الکترونیک
منابع


Availability

No copy data


Detail Information

عنوان فروست
-
شماره بازیابی
-
ناشر : .,
مجموعه
-
زبان
farsi
شابک/شاپا
-
رده بندی
NONE
Content Type
-
Media Type
-
Carrier Type
-
ویرایش
-
موضوع (ات)
اطلاعات خاص اثر
-
Statement of Responsibility

Other version/related

No other version available
اطلاعات


جزئیات مدرک


بازگشت به قبلیXML DetailCite this